Vnitřní řád Domova mládeže

Domov mládeže byl slavnostně otevřen na začátku školního roku 2005 – 2006.
Kapacita domova mládeže je 79 ubytovaných žáků. Je určen pro žáky Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň, kteří dojíždí ze vzdálenějšího bydliště.

60 žáků bydlí v tzv. buňkách – vždy dva třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením.
15 žáků bydlí v třílůžkových pokojích se samostatným sociálním zařízením.
Pro  4 žáky jsou v DM dvoulůžkové pokoje.

Platby za měsíc:
  • 1.300,-- Kč (buňka),
  • 1.450,-- Kč (třílůžkový),
  • 1.550,- Kč (dvoulůžkový).

Žáci mají možnost krom svých pokojů využívat studovnu, denní místnosti, které jsou vybaveny celodenním připojením na internet, televizory se set-top-boxy, videem, DVD přehrávačem.
Na pokojích je možnost připojení vlastního počítače, také připojení na internet, žáci mají k dispozici elektronické psací stroje, lampičky, veškeré vybavení pokoje (úložné prostory, lůžkoviny, povlečení, přehozy).
Vlastní elektrospotřebiče žáci používají pouze na základě dohodnutých zásad o používání vlastních elektrických spotřebičů.

V budově DM je umístěna školní jídelna, kterou žáci využívají k celodenní stravě.
Cena stravy:
  • Snídaně + přesnídávka – výběr ze 2 jídel: 20,-- Kč,
  • Oběd – výběr ze 2 – 3 jídel: 28,-- Kč,
  • Večeře – výběr ze 2 jídel: 28,-- Kč.
Školní jídelna je i místem praktického vyučování pro žáky oboru kuchař číšník.

Vycházky žáků:
  • 1. ročník 2 x v týdnu do 21 h,
  • 2. ročník 2 x v týdnu do 22 h,
  • žáci od 3. ročníků kdykoli do 22 h,
  • zletilí žáci v mimořádných případech, jako je třeba stužkovací nebo maturitní večírek, po dohodě s vychovatelkou, i déle.

Se žáky pracují v domově mládeže čtyři plně kvalifikované vychovatelky, které zajišťují žákům bohatý program ve volném čase. Pravidelně zde pracují kroužky – například míčové hry, kalanetika, jóga a relaxace, posilování, K2 – hiking (běžící pásy), zpívání, dále jsou pořádány jednotlivé tematické akce, např. besedy: Žena – budoucí matka, Nikotinismus, První pomoc, Řekni dogám ne, Obrana proti násilí na ženách, besedy s kosmetičkou, manikérkou. V období okolo Vánoc a Velikonoc se zaměřujeme na výzdobu DM, výrobu adventních věnců a dárečků, přáníček, vizitek, barvíme vejce, pleteme pomlázky, vyrábíme pečené i nepečené dobrůtky. Žáci si mohou porovnat své znalosti v Testu všeobecných znalostí. Další z nejzdařilejších akcí byla Miss DM. Velice pěkně se nám daří prohlubovat spolupráci se Stacionářem v Ústí nad Orlicí, scházíme se s jejich klienty dvakrát do roka a pořádáme společné výlety.

Mezi další jednorázové akce během školního roku patří výroba japonských skládaček – Origami, ruční práce dle přání, ubrouskové techniky, turistické vycházky, výlet do Litomyšle, zájezd do Prahy na muzikál, výlet do předvánoční Prahy, příprava maturitního plesu, tomboly a výzdoby stolů, čarodějnické opékání, společné grilování na terase DM, pořádání sportovního a dětského dne v mateřských školách, vystoupení v domově důchodců s pásmem lidových písniček a mnoho a mnoho dalších akcí, některé z nich najdete v naší fotogalerii.

Eva Teplá
vedoucí vychovatelka