Známý vysokoškolský profesor na Boston University, historik a spisovatel Igor Lukeš právě pobývá v Chocni. Přijal naše pozvání a připravil si pro studenty přednášku o palčivých otázkách českých i světových moderních dějin, které přesahují do dnešních dnů.
Odsoudil jakékoli formy rasismu a nesnášenlivosti. Vychází z vlastní zkušenosti vysokoškolského pedagoga. Nikdo na univerzitách v Americe neposuzuje jeho kolegy nebo studenty podle množství pigmentu, náboženské příslušnosti, země původu nebo sexuální orientace. Postoj Američanů k sexuálním menšinám může působit v některých částech Evropy příliš progresivně a zvláštně. Když na univerzitách v USA vznikl institut psychologů pro sexuální menšiny, pozastavoval se nad tím i pan Lukeš, než zjistil, že mezi touto skupinou významně ubylo sebevražd. Varuje dále před nacionalistickými stranami, které zneužívají uprchlické krize pro své politické cíle. Pochopení nemá ani pro populistické strany, které uvažují stylem „má dáti – dal“ , ale bez dlouhodobějších vizí, morálky a pokory.
Vysvětloval, že jedním z největších problémů Čechů byla, a bohužel stále je, sebestřednost. Projevila se už za první republiky, kdy naše politická reprezentace odmítla polskou žádost o dodávku zbraní potřebných v boji proti bolševickému Rusku na počátku dvacátých let nebo při odmítnutí pomoci vyhladovělému Rakousku po první světové válce. Podle pana Lukeše se pak nemůžeme divit, že jsme nenašli u sousedních zemí v době mnichovské krize žádné zastání. Podobné postoje projevuje Václav Klaus a mnozí jemu podobní ve vztahu k Evropské unii, od které si přece nenechají radit. Jiným příkladem může být aktuálně i reakce pana premiéra Babiše, který odmítl přijmout 50 syrských sirotků do České republiky.
Dotkl se i dalších témat, která rozvinul na základě podnětných otázek našich studentů a pedagogů. Jedním z nich byly hrozby ze strany Putinova Ruska, jeho rozpínavost, agresivita a návrat vůdcovských manýrů z dob Sovětského svazu. Podpořil i současné občanské vzepětí, které chápe jako příklad zralosti a odpovědnosti.
Pan profesor dokázal i náročná témata podat srozumitelně a na jasných příkladech. Ocenil studenty za zajímavě formulované otázky. Projevil velký zájem o dění v Chocni a připojil se i k charitativní akci Choceň v běhu. Na studenty i kolegy zapůsobil svým neopakovatelným charismatem. Hodina a půl uběhla velmi rychle.
Snad se nám podaří podobnou akci někdy v budoucnu zopakovat.
Mgr. Milan Ryjáček