V rámci projektu Otevřená škola proběhla přednáška Terezy Rumlerové o Jižní Americe. Hlavním tématem byla cesta po Peru, kde dohromady pobývala jeden rok. Zvláštní pozornost věnovala tradiční amazonské medicíně, jíž se zabývá i ve své doktorandské práci. Přednášející nejprve vysvětlila, co ji zaválo do amazonských končin. Na cestě do Švédska se totiž potkala s Mexičany a byla okouzlena jejich temperamentem. Naučila se španělsky a zapojila se do aktivit centra Tekiwasi (Dům, co zpívá) zabývajícího se psychoterapií, obřady s rostlinami a pomocí lidem se závislostmi.
V Peru chtěla poznat účinky a postupy zvláštní amazonské medicíny využívající účinky asi 23 druhů pralesních rostlin. Místní věří v moc jejich „inteligence“. Počáteční fáze je očistou skrze zvracení a pak následuje tzv. dieta – pacient musí prožít několik dní o samotě, aby se umocnil účinek rostlin na změnu lidského vědomí. Jde o složitý proces, který musí být nastavený individuálně pod kontrolou psychologa. Slečna Rumlerová nejdéle pobývala v městečku Tarapoto ležícím poblíž pralesa a hor, do kterých se vydávala s přáteli nebo s průvodcem. Přiblížila nám zážitky z nákupů v místních tržištích (mercadech) oplývajících mnoha neznámými druhy ovoce. U vystaveného masa se moc nehledí na hygienu a mouchy se plácačkami zabíjejí přímo na nich. Ochutnala samozřejmě místní pochutiny např. juane – směs rýže, kuřecího masa, vajec a oliv zabalená v listech bijao nebo ceviche – syrovou rybu uvařenou v citrónové šťávě. V Peru údajně znají kolem 200 druhů brambor. Zvláštní je nápoj z aloe, na jehož chuť si člověk musí nějakou dobu zvykat..
Zažila pravé amazonské deště a rychle se rozvodňující řeky, lov ryb i požár pralesa, na který místní hasiči reagovali velmi pomalu. Ostatně pomalé, klidné životní tempo je pro tuto oblast příznačné. Lidé jsou vesměs chudí, ale spokojení. Stále se usmívají a rádi s cizincem prohodí pár slov. Čas vnímají jinak než uspěchaná Evropa. Žijí více v souladu s přírodou. Nosí tradiční oblečení, vyrábí doma keramiku a schází se při mnoha oslavách. I Peru se snaží přiblížit vyspělejšímu Severu, takže o Vánocích se potkáte i se Santou Clausem a uvidíte záplavu neonových světel. Jednou velkou emocí je pro Peruánce fotbal. Vyprávění přibližuje období, kdy Peru postoupilo po dlouhé době na mistrovsví světa. Slavila celá země i s prezidentem, který na to vyhradil speciální den volna. Kulturní vizitkou je pro zemi pod Andami pouliční umění – vkusné, zajímavé, originální, plné figur a přírody.
Přednášející zavítala do bližšího i vzdálenějšího okolí. Na cestách se dostala i do známého, původně inckého, města Cuzco, dále na slavném Machu Picchu i na jezero Titicaca s plovoucími ostrovy. Reguluje se tu počet turistů, zmíněná místa tak neztratila svůj ráz. Za zmínku stojí určitě i jedny z nejvyšších vodopádů světa Gocta. Prostřednictvím krátkých videí a fotografií jsme se ocitli načas i v Bolívii, Ekvádoru a hlavně v Kolumbii. Slavné drogové doupě Medellín je už prý poměrně bezpečným a přívětivým městem, zato přístavní Cartagena, dřívější výspa dobyvatelů, nezapře dotyky západní civilizace.
Všechny zmíněné země pociťují změny klimatu, ovlivněné také ubývajícím pralesem, a ohrožení existence mnoha živočišných druhů. Žije tu však i mnoho lidí, kteří s tím chtějí něco dělat a pomáhají – např. náš krajan Radim Kolář, který se společností YMCA připravuje různé programy na ochranu lesů, vykupování půdy apod. Největším zážitkem pro Terezu Rumlerovou bylo setkávání se zajímavými lidmi, kteří pomáhají nejen přírodě, ale i ostatním lidem. Třeba sestry karmelitánky vzdělávající chudé děti bez rodičů. Jeptišky zachránily i dívku, která málem přišla o zrak. Pomohla jim i naše „průvodkyně“, když zorganizovala finanční sbírku v Čechách na operaci postiženého oka. Vše dobře dopadlo a zmiňované děvče se znovu zapojilo do života.
Přednáška tedy končila optimisticky a nadějně. Poutavé vyprávění si vyslechlo 39 lidí. Těšíme se na další pokračování, ve kterém bude ještě více pozornosti věnováno amazonské medicíně.
Milan Ryjáček
za kolektiv Otevřené školy