V pondělí 27. ledna 2020 jsme se jako třída vydali na odbornou exkurzi do Prahy. Z Hlavního nádraží následovala cesta tramvají na Malostranské náměstí, kde se nachází prostory Poslanecké sněmovny ČR.
Prvním cílem bylo informační centrum, ve kterém jsme shlédli krátké poučné video o historii parlamentarismu a současném fungování Poslanecké sněmovny, poté nás poctil svou přítomností pan doktor Valenta, který nás ještě jednou provedl strukturou přijímání zákonu v poslanecké sněmovně. Poté proběhla prohlídka prostor Poslanecké sněmovny, ve kterých bychom se bez vedení pana doktora pravděpodobně ztratili. Důvodem je rozmanité rozložení této dříve nepospolité stavby, která v minulosti představovala hned několik domů, sálů a dalších místností.
Pan doktor Valenta nás ještě v hlavním sále, kde zasedá Poslanecká sněmovna, poučil o různých funkcích, běžným občanům unikajících, jako je například místo zapisovatele, který praktikuje své řemeslo již velice dlouho, jelikož se zapisuje těsnopisem a tento předmět se již běžně nevyučuje, tudíž je to nyní cenná schopnost.
Teorie byla za námi a následovala tvrdá praxe. Usedli jsme v menší zasedací místnosti, jež posloužila jako půda pro naší vlastní poslaneckou sněmovnu. Cíl této simulace byl prostý, usednout jako poslanci tří stran, afirmace, negace, nestranní, a rozhodnout o návrhu zákona o snížení pasivního volebního práva na 16 let. Nejdříve vystoupili hlavní mluvčí každé strany, uvedli své stanovisko, a body se kterými se snaží prorazit (afirmace), se kterými nesouhlasí (negace) a co sem jim prostě nelíbí ve výroku druhé či třetí strany (nestranní). Strana afirmace v čele s Noemi Pavlištovou svérázně vyrazila vpřed, bez náznaku zaváhání. Bohužel proti stanul, v čele strany negace, Pavlo Berezovskyy, který se nenechal zaskočit svérázným postojem sokyně a ostře napadl body, které vznesla poslankyně Noemi. Podařilo se mu také přesvědčit poslance Vojtěcha Jarkovského, který se svou stranou nestranných nakonec přiklonil k straně negace. Ve výsledku návrh zákona neprošel, ale nikdo neklesal na mysli, neboť jsme si z těchto 30minut politických bojů odnesli cenné poznatky.
Rozchod na oběd, a čekalo nás Národní Muzeum. Byli jsme nejdříve ohromeni impozantním interiérem této nádherné stavby, ale rychle jsme se rozkoukali a rozutekli po výstavách. Někoho přilákala výstava o Sametové revoluci, jiné o československých letcích v RAF přezdívaných Rytíři Nebes. Jistě stála za zmínku i výstava o historii médií a tiskovin, odkud teď víme, že Rudé Právo byly opravdu velké noviny. Rychlý průzkum byl znavující a v 16:00 jsme opustili prostory Národního Muzea a vypravili se zpět na Hlavní Nádraží a pryč z metropole.
Snad můžeme hovořit za všechny naše spolužáky, že výlet to byl vskutku znavující, ale nabytý zajímavostmi a velice děkujeme naší paní třídní učitelce Pavlíčkové M. A. a naší učitelce práva Mgr. Martinkové za tuto akci, příjemný doprovod a obohacující konverzace.
Veronika Korbářová, Pavlo Berezovskyy, Natálie Šťovíčková