I přes složité rouškové období proběhla ve středu 23. září 2020 v rámci projektu Otevřená škola přednáška s názvem Změny po 2. světové válce v ČSR, aneb cesta k totalitě. Přednášejícím byl všem studentům dobře známý profesor Mgr. Milan Ryjáček.
Pan Ryjáček s nadšením a entusiasmem jemu vlastním hovořil o pozvolném podlehnutí východní Evropy Svazu sovětských socialistických republik a diktátu komunistické strany. Vedle pozvolného sílení komunismu vyprávěl také o úpadku morálních hodnot politických vůdců. A díky tomu nesla přednáška kromě informací historických také poselství morální.
Měli jsme možnost pohlédnout tváří tvář historii našeho státu. Na tragickém osudu prezidenta Edvarda Beneše jsme viděli, jak složité dokáže být politické rozhodování, na kterém závisí osud celých zemí, a jak je jednoduché selhat. Hovořilo se také o institutu kolektivní viny. To je věc, která vzbuzuje spoustu protichůdných názorů. Pan Ryjáček ovšem i tuto problematiku přednesl vlídně, však stále naléhavě a komplexně. K tomuto tématu je dobré zmínit jeden biblický citát. Exodus 23, 2: „Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo.“ Kdyby se tímto citátem řídili obyvatelé Čech po druhé světové válce, možná by nedošlo k plošnému vraždění Němců, při takzvaném „divokém odsunu“, který byl jedním z posledních témat přednášky.
Mnohokrát děkujeme panu profesorovi nejen za jeho skvělou, téměř dvouhodinovou přednášku, ale i za zápal, kterým povzbuzuje studenty – a ne jenom je – k prozkoumávání dějin a poučení se z nich a také se těšíme na další zajímavé setkání v rámci projektu.
Vojtěch Jarkovský
student čtvrtého ročníku oboru vzdělání Veřejnosprávní činnost