„Hezký dobrý den, dámy a pánové. Dovolte mi, abych Vás jménem Českých aerolinií přivítala na palubě. Mé jméno je Aneta a jsem vedoucí kabiny na dnešním letu do Dublinu … „, takto hlásila začátek našeho „letu“ žákyně Aneta Němečková ze třídy CR1, která se s dalšími devíti zájemci ze tříd CR1 a CR2, zúčastnila kurzu „Letuškou/Stewardem na zkoušku“.
Kurz se konal 8. dubna 2017 poblíž Letiště Václava Havla Praha ve výcvikovém centru Czech Aviation Training Centre. Po příjezdu do centra jsme se převlékli do uniforem skládajících se z tmavěmodrých šatů a červenobílého šátku. Důležitou součásti uniformy byly černé lodičky a černé punčochy. Po představení lektorek pracujících jako letušky v ČSA, začal kurz teoretickou přednáškou o historii palubních průvodčích, sdělení jejich základních povinností před i během letu, vysvětlení uniformové kázně, vizáže (například je stanovená délka a barva nehtů, nesmí být vidět „odrosty“ u barvených vlasů a dokonce je stanovena i tloušťka punčocháčů), jaké jsou součásti stejnokroje a doplňky povinné a nepovinné.
Dále následovalo praktické cvičení v kabině, kdy si účastníci naživo vyzkoušeli předletovou přípravu – představení letu a bezpečnostní a evakuační pokyny, dále obsluhu pasažérů v kabině – manipulace s vozíkem, podávání jídla a nápojů (během letu má plně naložený vozík i 80 kilogramů!) a zakončením praktické části byla evakuace letadla. Poté jsme se vrátili zpět do učebny, kde jsme se dozvěděli základní požadavky pro výkon palubních průvodčích, co vše patří do základního výcviku (např. znalost anglického jazyka na úrovni B2, znalost druhého cizího jazyka na úrovni B1, psychotesty, zdravověda, nauka o letadlech, meteorologie i v anglickém jazyce, mezinárodní letecké předpisy, …).
Shlédli jsme několik krátkých videí, např. běžný den letušky, záchrana pasažérů po přistání na vodě, atd. Dále jsme si prošli výcvikové centrum, kde jsme viděli různé simulátory letadel a kabin, hasící pomůcky používané během požáru a vybavení pro první pomoc na palubě letadla.
Závěr kurzu patřil přednášce o zdravovědě, s praktickou ukázkou první pomoci a manipulací s defibrilátorem.
Na závěr musím říci, že povolání letušky/stewarda je nejenom dálkou a exotikou „vonící“ povolání, ale na druhou stranu bývá někdy psychicky i fyzicky náročné.
Mgr. Lenka Sixtová
účastnice kurzu