Laboratorní práce v moderním pojetí

Stejně jako při praktikách z fyziky, tak i při laboratorních pracích z „Chemie“ a „Základů přírodních věd“ si mohli žáci vyzkoušet nové pomůcky experimentálního systému Vernier. Pracovali s bezdrátovými senzory, které připojovali přes Bluetooth k notebookům. Velkou výhodou těchto čidel je, že žákům při práci nepřekážely žádné kabely, veškerá měření a manipulace s chemickými látkami pro ně byla bezpečnější a pohodlnější. Díky připojení k notebookům si mohli grafy i datové řady vytvořené v programu Graphical Analysis uložit, dále s nimi pracovat, výsledky měření vyhodnotit a vložit do elaborátů, které potom odevzdávají.

Za použití bezdrátového teploměru měli možnost pozorovat endotermický děj při rozpouštění jedlé sody ve vodě. Na jiném pracovišti měřili za použití stejného čidla pokles teploty při vypařování lihu nebo vody. Za pomoci čidla kyselosti zkoumali žáci pH různých roztoků. Filtrovali heterogenní směs a získaný filtrát nechali krystalizovat. Pomocí čichu a zraku rozpoznávali různé látky, vyzkoušeli si chromatografii pomocí křídy a lihu a také měli možnost vidět TLC desky používané v praxi.

Laboratorní práce byly zpestřením výuky, probíhaly od 27. listopadu do 4. prosince 2023 a zúčastnili se jich žáci tříd O1A, O1B, VS2, CR2, KU2 a CU2.

 

Ing. Hana Michalcová

 

« zpět na výpis událostí

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Kde nás najdete?

Zobrazit na mapě