Část učitelů OA a SOŠ CR Choceň využila o prázdninách možnost vycestovat na jazykové kurzy v rámci projektu Erasmus + projektu 2018-1-CZ01-KA101-046916 „S ICT a jazyky nebojím se Evropy“. Pět z nich si připravilo zajímavý program ve druhé části přednášek programu Otevřená škola. Seznámili nás s kulturou a historií navštívených zemí, atmosférou na jazykových školách, přírodou a životem v okolí hlavních měst. Každý přistoupil k tématu originálně.
Radek Kroulík se vydal na smaragdový ostrov, tedy Irsko, a provedl nás nejen dublinskými puby, ale také historickým centrem města s Trinity College, katedrálou, chrámem sv. Patrika a dalšími. Došlo i na návštěvu destilerie whisky Jameson a ochutnávku piva Guinness. Zavedl nás také do půvabných destinací v okolí irského hlavního města. Jednou z nich bylo městečko Bray na pobřeží Irského moře se skalami a nádhernou květenou. Jeden víkend využil pro cestu na západ až k Mohérovým útesům na březích Atlantiku a do typického irského města Galway, kde ještě běžně uslyšíte irštinu (keltštinu). Ve všední dny studoval na jazykové škole obchodní angličtinu a navázal několik přátelství. Zůstává pro nás záhadou, jak všechno stihl.
Hanka Myšáková navštívila nedaleké a Irsku kulturně blízké Skotsko. Hlavní město Edinburgh sice často zakrývaly deštivé mraky, ale také ono odhalilo svou krásu. Podle plánu ochotné paní domácí vyrazila kolegyně k top 10 památkám: královskému paláci a zahradám Holyroodhouse, královské jachtě Britannia, na Artušovo sedlo s úchvatným výhledem na město, do botanické zahrady s viktoriánským skleníkem plným nepřeberného množství květin, dále ke kapli v Rosslynu, tajemnému svatostánku známého z Brownovy Šifry mistra Leonarda, a dalším. Skvělou zkušeností pro ni bylo seznámení se spolužáky z celého světa ve škole Kaplan. Skutečně multikulturní zážitek.
Lenka Pavlíčková odletěla do Londýna v sousední Anglii. Užila si především metra, kudy jezdila do školy EC London skoro každý den. Nemohla minout největší nádraží King´s Cross či dopravní uzel Oxford Circus plný lidí a ruchu. Více klidu našla ve škole s mezinárodním osazenstvem plné příjemných lidí různého věku. Do noty si padla především s přátelskými Korejci, kteří ji vzali do exotické restaurace na Kimchee, což je, zjednodušeně řečeno, nakládané čínské zelí.. Využila i volný vstup do vědecké knihovny a po dlouhé době se také setkala s bývalými spolužačkami.
Milena Dušková nám pomyslně podráždila chuťové pohárky, protože se věnovala kuchyni v různých částech Dolních Rakous. Rakouská kuchyně je ovlivněna okolními zeměmi a má vynikající kvalitu, protože kuchaře zásobují místní farmáři. Často zpracovávají telecí a kančí maso, ryby nebo obiloviny. Kančímu ragú, vídeňským řízkům, Sacher dortu ve Vídni nebo císařskému trhanci bychom určitě neodolali. Paní Dušková se nebála oslovit místní kuchaře, takže se dostala přímo ke zdroji jmenovaných pochutin. Mezi nejzajímavější cíle její cesty patřil barokní St. Pölten či Kremže ( Krems ) v údolí Wachau kolem Dunaje, odkud pochází slavná kremžská hořčice. Také ona poznala zajímavou mezinárodní společnost.
A konečně s Dianou Brabcovou jsme vycestovali nejvýchodněji – až do baltského Lotyšska. Lotyši jsou hrdým národem, který musel prožít léta poroby nacistickým Německem či Sovětským svazem. Země po dlouhé době začíná vzkvétat, i když se potýká s problémem emigrace mladých lidí. Přednášející nám představila půvabnou Rigu, hlavní město s mnoha památkami.. Kromě historických budov nás zaujaly kočičí domky v parcích. Riga je údajně město koček a ptáků (kormoránů). V okolí navštívila třeba lázeňské letovisko Jurmalu či rokokový palác ve stylu Versailles v Rundale. Ochutnala také sytou lotyšskou kuchyni s hrachem a slaninou. Na úplný závěr jsme pak dostali malý kurz lotyšštiny s ochutnávkou čokoládových bonbónů.
Přednášející spojovalo nadšení z objevování známých i neznámých míst, zábavná forma a dobrý pocit, že poznali příjemné lidi z celého světa. Projekt Otevřená škola přilákal téměř 30 hostů. Doufejme, že jich bude stále přibývat.
Mgr. Milan Ryjáček
za kolektiv organizátorů Otevřené škola