Prolog – pondělí 5.6.
V 10 hod odjíždíme od naší školy směr Praha, Rozvadov, Calais, kde se nad ránem ve 4:30 naloďujeme na trajekt. I přes dvojitou dávku Kinedrylu se nedá nevšimnout, že moře v kanálu La Manche je dnes poněkud neklidné…
Etapa první – úterý 6.6.
Rozvlněné moře bylo předzvěstí počasí, které nás přivítalo v Londýně v 8 hodin ráno, kdy jsme po 22 hodinách strávených v autobuse vystoupili u London Eye. Kvůli silnému větru déšť “pršel“ vodorovně a kdo si naivně rozevřel deštník, ten o něj během několika sekund přišel. Nicméně díky naší zkušené průvodkyni jsme tuto slotu přestáli bez dalších ztrát. McDonald, londýnská Tube a obchody na Piccadilly Circus nám poskytly azyl do doby, než mraky nad Londýnem začaly propouštět první sluneční paprsky. Lodí po Temži jsme se přesunuli z Westminstru do čtvrti Greenwich, kde jsme návštěvu Londýna zakončili společným fotem u nultého poledníku.
Pak už nás čekal přesun do přímořského Ramsgate k “našim“ rodinám.
Etapa druhá – středa 7.6.
Dover – slunečno, oblázková pláž, foto s “White cliffs“, krásný rozlehlý hrad přezdívaný pro svou strategickou polohu “Key of England“ a všudypřítomný VÍTR.
Chatham – proslulé loděnice připomínající britskou válečnou minulost, prohlídka posledního britského torpédoborce 2. světové války HMS Cavalier (HMS = Her Majesty Ship) a také “průlezka“ ponorkou Ocelot, která sloužila Kanadě během studené války.
Etapa třetí – čtvrtek 8.6.
Leeds Castle – jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších anglických hradů s překrásným parkem, voliérami i bludištěm (podobným jaké známe z Brandýsa nad Orlicí ).
Ramsgate Tunnels – síť podzemních tunelů sloužících jako protiletecké kryty během “Bitvy o Británii“. Úkryt během krutého nacistického bombardování zde mohlo najednou najít až 60 000 lidí. Prožitek o to silnější, že náš průvodce sám v krytech jako čtyřletý chlapec pobýval.
Závěr dne jsme si užili opět na pláži – tentokrát písčité.
Etapa čtvrtá, poslední – pátek 9.6.
Canterbury – historické městečko patřící mezi památky UNESCO, proslavené svou katedrálou a spisovatelem Geoffrey Chaucerem a jeho Canterburskými povídkami – příběhy vyprávěné poutníky k hrobu anglického světce Thomase Becketa. Nás asi nejvíce nadchla projížďka na lodičkách po řece Stour, kdy jsme mohli “na dotek“ obdivovat ta nejstarší a nejmalebnější zákoutí tohoto místa.
Špatný začátek, dobrý konec – tak bychom snad nejlépe mohli charakterizovat naše letošní putování po jihovýchodní Anglii. Tak zase za dva roky – doufejme, že nebudou žádné překážky, které by nám nedovolily další zájezd uskutečnit.
Za všechny účastníky zájezdu
Mgr. Dana Tomášová