VS2 na cestách – Varšava

V rámci svého plánu poznávání zákonodárných sborů okolních států se žáci druhého ročníku oboru vzdělání Veřejnosprávní činnost vypravili ve dnech 19.-21. června 2024 do Varšavy.  Této možnosti, poznat hlavní město Polska, využilo i šest studentek Virtuální Univerzity třetího věku.

První den byl ve znamení cesty autobusem do metropole, v odpoledních hodinách už na místě proběhla orientační prohlídka moderní části města, hojně navštěvovaná náplavka řeky Visly, nadchla nás Univerzitní knihovna s rozsáhlým parkem na střeše. Krásná zákoutí jsou určitě plně využívána místními studenty, ale i návštěvníky města.

Druhý den byl věnován prohlídce Parlamentu Polska a to zejména dolní komoře Sejmu. Velmi příjemná průvodkyně plynnou angličtinou vše vysvětlila i ukázala. Překvapila nás příjemná atmosféra i množství mladých lidí v budově. Ukázalo se, že polští studenti končí školní rok a byla jim propůjčena jednací místnost Senátu, jako horní komory Parlamentu. Polští studenti se účastnili konference o vzdělávání.

V odpoledních hodinách následovaly prohlídky Paláce kultury a vědy s vyhlídkou na město, Koperníkovo vědecké centrum s mnoha interaktivními výstavami v šesti mezioborových galeriích, Národní muzeum, Galerie Zacheta, Saská zahrada a řada dalších dle vlastního výběru. Studenky VU3V objevovaly staré město, sice po válce nově vybudované, ale Polákům se podařilo obnovit atmosféru starých časů.

Žáci ukončili den návštěvou kina filmu Bad Boys: Ride or Die v anglickém jazyce.

Poslední den byl věnován návštěvě českého velvyslanectví ve Varšavě. Seznámili jsme se s naším velvyslancem doc. PhDr. Břetislavem Darčákem, Ph.D., který studentům vysvětlil náplň své odpovědné funkce a zodpověděl jejich dotazy.  Druhá část besedy proběhla s konzulem Mgr. Petrem Jesenským, který podrobně vysvětlil svoji práci a poradil studentům jak postupovat při cestách do zahraničí aby proběhly bez komplikací.  Opravdu jsme se cítili v prostorách velvyslanectví jako doma.

Závěrem lze říci, že mise splnila, co měla, účastníci byli velice spokojeni, odjížděli plni dojmů a někteří uvažovali i o další návštěvě Polska.

Mgr. Hana Martinková a Mgr. Václava Půlpánová
učitelky